RSS

Fotoğraflarda Kırmızı Göz Neden Olur?

21 Ağustos, 2008

Teknik

Çektiğimiz fotoğraflarda gözleri kırmızı renkte görebiliyoruz. Peki bunun sebebi nedir?
Oldukça kolay bir açıklaması var aslında..
Dikkat ettiniz mi hiç, genellikle iç mekanlarda, ışığın yetersiz olduğu mekanlarda karşılaşıyoruz kırmızı göz problemleriyle, ama neden?
Flash patladığı zaman, fotoğrafı çekilen kişilerin gözlerinin içinden kan hücrelerinden damarlarından, retina üzerinden flash yansıyarak fotoğraf makiesine geri dönüyor. Bu durumdada gözdeki bu kırmızı renk ortaya çıkıyor.

Nasıl engellenir?
Genellike fotoğraf makinelerinde kırmızı göz önleme özelliği vardır, çalışma prensipleri ise asıl flashtan önce bir ya da birden fazla flash patlatarak gözün ışığa alışıp göz bebeklerinin küçülmesini sağlamaktır. Göz bebeği küçülürse, geriye yansıyan kırmızı ışığı görme ihtimalimiz oldukça düşecektir. Yani.. Normal koşullarda kırmızı göz görmemizin sebebi göz bebeklerinin karanlıkta daha büyük olması ve gözün içerisine giren ışığın daha fazla olması. Haliyle yansıyan da fazla oluyor ve geniş açıyla yansıyor. Ama iş işten çoktan geçti, fotoğrafı çoktan çektim ve kırmızı göz problemiyle karşı karşıya kaldım diyorsanız, gözün bulunduğu yerleri otomatik olarak tespit etmeye çalışıp, kırmızı renk değerlerini değiştiren bilgisayar yazılımları var, bunların yanı sıra, yeniden bir göz bebeği ve yakın çevresini yaratmanızı ve kırmızı gözün üzerine oturtmanızı sağlayan bilgisayar yazılımları da var. İnternette çok kısa bir araştırma ile bu yazılımlara ulaşabilirsiniz. Ben çok iyi grafik programı kullanıyorum elle düzeltirim diyorsanız, o da bir seçenek elbette. ( Aslında çok da anlamanız gerekmiyor, kısa bir çaba ile, kendiniz de bunun üstesinden gelebilirsiniz. )

, , , ,

EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Bu yazıyı yazan kişi:

admin - Işığın Düştüğü Yer - Kookalora için 5 yazı yazdı.


4 Comments For This Post

 1. ahmet Says:

  ARKADAŞLAR NEDEN GÖZ KENRAI KIRMIZI OLUYO BENİM ÇOPK FENA OLMUŞ TA ÇOK MERAK EDİYOM LÜTFEN MCEVAB ATIN

 2. mert Says:

  ben photoshop ile düzeltiyordum ama bazen etkili olmuyor :) bilgi verdiğiniz için teşekkürler

 3. Dilara Says:

  ama fotoğraf çekilirken yanımdaki arkadşımın normal sadece benim gözüm kırmızı çıkıyor neden onunki çıkmıyorda sadece benimki çıkıyor yardımcı olabilir misiniz?

 4. admin Says:

  @Dilara:

  Gözün ışığa duyarlılığı kişiden kişiye değişebilir.

  Arkadaşınızın gözüne gelen ışıkla sizin gözünüze gelen ışık aynı olmayabilir. (Yandan birinizin gözüne gelirken diğeri daha gölgede kalıyor olabilir vb…)

  Arkadaşınız fotoğraftan hemen önce parlak bir ışık kaynağına bakmış olabilir…

Yorum Yaz